fbpx
Jūsų krepšelis

DUK

Bendram supratimui

Saulės elektrinės veikimo principas

  • Saulės moduliuose esantis silicis sugeria saulės fotonus ir paverčia juos į elektros energiją.
  • Prijungtas prie modulių grandinės inverteris (įtampos keitiklis) nuolatinę elektros srovę (DC) paverčia į kintamąją (AC). Būtent tokią elektros energiją naudojame savo namuose.
  • Kintamoji srovė patenka į dvipusį elektros skaitiklį, kuris fiksuoja pagamintą ir suvartotą elektros energiją.
  • Elektros energija, kurios namų ūkis nesunaudoja yra pasaugoma ESO tinkle už papildomą mokestį pagal pasirinktą ESO planą.
  • Kai saulės elektrinė negeneruoja elektros (kai nėra saulės šviesos), elektra yra automatiškai paimama iš ESO tinklo.

Saulės energija yra vienas geriausių būdų kaip galima užkirsti kelią klimato kaitos padariniams. Ne paslaptis, kad įrengę saulės elektrinę, Jus sumažinsite savo anglies pėdsaką. Vidutiniškai vienas 10 kW saulės elektrinės stogas kasmet pagamina elektros energijos tiek, kad nebūtų išskirta apie 4 tonų CO2, o tai prilygsta daugiau nei 100 medžių pasodinimui per metus. Tad pasirinkus saulės energijos šaltinį Jus prisidėsite prie klimato kaitos mažinimo ir teigiamai įtakosite ekologiją.

Lietuvos oro sąlygomis 10kW saulės elektrinė pagamina iki 10 000 kWh per metus. Taip, didžioji dalis šios elektros energijos yra pagaminama nuo kovo iki rugsėjo mėnesio. Sugeneruotos per pavasario ir vasaros sezonus elektros energijos pakanka likusiam laikotarpiui su mažiau saulės šviesos. Žiemos metu / debesuotomis dienomis energija taip pat yra gerenuojama kadangi tiesioginiai saulės spinduliai elektros energijos generacijai nėra būtini, tačiau ne taip efektyviai. Žiemos metu įprastai sukaupta elektros energija yra paimama iš ESO tinklų.

Skaičių link

Saulės elektrinė padeda sutaupyti – Jus naudojatės elektra nemokamai kol saulės elektrinė ją generuoja. Kiek sutaupysite per mėnesį, priklauso nuo pačios saulės elektrinės, jūsų namų energijos suvartojimo sąnaudų, Jūsų namo stogo tipo, pasvirimo kampo bei vietovės. Tačiau vidutiniškai Jus sumažinsite metinės elektros išlaidas bent 70%. Kodėl ne 100%? ESO ima mokestį už elektros “pasaugojimo” paslaugą – saulės elektrinės sugeneruotas elektros energijos perteklius perduodamas ESO tinklams, o Jums prireikus (nakties metu arba kai sugeneruotos energijos namui neužtenka) elektros energija yra grąžinama. Daugiau apie ESO paslaugų įkainius sekančiame klausime.

Prie sumažėjusių elektros išlaidų prisideda ir valstybė, suteikdama paramą saulės elektrinių išlaidų kompensacijai. Tokiu būdu Jus galite susigrąžinti iki 30% saulės elektrinės kainos (daugiau apie paramą rasite čia).

Koks tiksliai bus Jūsų saulės elektrinės atsipirkimo laikotarpis galite paskaičiuoti žinant savo elektros išlaidas. Kuo didesnis elektros energijos poreikis, tuo saulės elektrinė atsiperka greičiau. Vidutiniškai be APVA paramos saulės elektrinės atsiperka per 5 metus. Su parama šis laikotarpis yra mažinamas iki 3-4 metų. Saulės elektrinės iš esmės nereikalauja priežiūros ir tarnauja maždaug 25–30 metų, kol pradeda prarasti daugiau efektyvumo. Tad saulės elektrinė yra naudinga ilgalaikė investicija, kuri vienareikšmiškai prisideda prie Jūsų ir Jūsų šeimos finansinės gerovės.

Saulės elektrinių savininkams ESO nemokamai įrengia dvipusės apskaitos elektros skaitiklį, kuris automatiškai kiekvieną mėnesį nuotoliniu būdu suskaičiuoja:

  • kiek elektros energijos Jus atgavot iš savo paties anksčiau pagaminto/patiekto į ESO tinklą kiekio (saulės elektrinės elektros energijos perteklius);
  • kiek elektros energijos Jums trūko (tuo atveju jei savo pagaminto kiekio neužteko);
  • kiek energijos Jus sukaupėte (tuo atveju jei į tinklą patiekė daugiau nei suvartojote iš tinklo).

Pagal šiuos duomenis Jums yra apskaičiuojama ir savitarnoje pateikiama tiksli sąskaita faktūra. Už trūkstamą elektros energiją yra mokama įprasta elektros kaina. Už atgautą elektros energiją gaminantys vartotojai moka pagal pasirinktą atsiskaitymo būdą, kurį reikia pasirinkti ne daugiau kaip kartą per metus:

ESO lentelė

Šaltinis: ESO

Pasirinkus bet kokį atsiskaitymo už “pasaugojimą” būdą, Jūsų elektros sąskaitos bus žymiai mažesnės (arba jų išvis nebus) su saulės elektrinė, negu be jos. Daugiau informacijos apie ESO paslaugas galite rasti čia: ESO.

Taip, galite. Nepriklausomais nuo ESO paslaugų galite tapti įsigyjant ir įsirengiant akumuliatorį elektros energijos pasaugojimui. Tačiau to daryti neapsimoka – geri akumuliatoriai kainuoja kelis tūkstančius ir atsiperka per keliasdešimt metų. Be to, įsigyjant akumuliatorį ir neprisijungiant prie ESO tinklo, saulės elektrinės savininkas negali gauti APVA paramos, t.y. saulės elektrinės atsipirkimo laikas taip pat prailgėja keliais metais. Tad kol kas racionaliau yra rinktis ESO paslaugas ir prisijungti su saulės elektrine prie tinklo.

Racionalesnis sprendimas yra tapti finansiškai nepriklausomais elektros energijos atžvilgiu. Tai įmanoma pasirenkant ESO mokėti ne pinigais, o kilovatvalandėmis. Tačiau šiuo atveju Jums reikėtų didesnės pradinės investicijos papildomai 12% galingesnei saulės elektrinei.

Saulės elektrinė ne tik gerina Jūsų namo išvaizdą, bet ir garantuotai pakelia namo vertę! Nemažai tyrimų buvo atlikta JAV siekiant nustatyti kiek vidutiniškai pabrangsta nekilnojamas turtas su saulės panelėmis. Rezultatai yra įvairūs:

  • Tyrimas atliktas National Renewable Energy Laboratory (NREL) parodė, kad Jūsų namo vertė padidėja 20 USD už kiekvieną 1 USD, kurį sutaupote už elektros energijos sąskaitas saulės elektrinės dėka. Pavyzdžiui, jei jūsų saulės elektrinė sutaupo 700 USD per metus, jūsų namo vertė padidėja 14 000 USD.
  • Kitas tyrimas atliktas Zillow parodė, kad namai su saulės elektrinėmis paprastai parduodami maždaug 4,1 % brangiau nei namai be jų.
  • Berkeley Labs mokslininkų komanda, bendradarbiaudama su universitetais ir kitais ekspertais, nustatė, kad saulės elektrinės neabejotinai padidina namo vertę, vidutiniškai 15 000 USD (tyrimas buvo atliktas 2002-2013 metais).

Be to, yra atlikti tyrimai, kurių rezultatai parodo, jog namai su saulės elektrinėmis yra parduodami greičiau negu be jų.

Lietuvoje tokių tyrimų dar nebuvo atlikta. Tačiau mūsų ekspertai yra įsitikinę jog saulės elektrinės įsigyjimas turi pakelti Jūsų namo vertę.

Daugiau apie saulės elektrines

1 kW saulės elektrinė tinkamomis sąlygomis pagamina apie 1 000 kWh per metus. Tad jeigu Jūsų namai suvartoja per metus, pvz., 6 400 kWh, tuomet Jums yra reikalinga 6,4 kW galios saulės elektrinė.

Taip pat reikia įvertinti aspektus, dėl kurių saulės elektrinė gali veikti mažiau efektyviai – stogo nuolydžio kryptis, kampas, krentantis šėšėlis. Be to, svarbus ir pasirinktas atsiskaitymo būdas už elektros energijos pasaugojimą – pasirenkant mokėti ESO savo elektros energija, Jums prireiks galingesnės saulės elektrinės

Garantijos saulės moduliams bei inverteriams (įtampos keitikliams) varijuoja priklausomai nuo gamintojo. Atkreipkite dėmesį, kad siekiant gauti APVA paramą įrangai taikomi reikalavimai:

  • Saulės moduliams turi būti suteikta 10 m. produkto garantija ir 25 m. 80 proc. efektyvumo garantija.
  • Inverteriui (įtampos keitikliui) turi būti suteikta 5 m. produkto garantija.

Jeigu saulės moduliai ar inverteris neatitinka šių reikalavimų, APVA parama suteikta nebus.

Visos mūsų katalogo prekės atitinka šiuos garantijos reikalavimus. O kai kurie gamintojai, mūsų partneriai, suteikia net ilgesnės garantijas.

Prieš priimant sprendimą dėl saulės elektrinės įsirengimo Jums reikėtų įvertinti 3 pagrindinius aspektus, kurie įtakoja saulės elektrinės veikimo efektyvumą, t.y. ar ji generuos siekiamą kiekį elektros energijos:

  • Stogo nuolydžio kryptis. Saulės elektrinė gaus daugiausiai saulės, jei Jūsų namo stogas atsuktas į pietus. Saulės elektrinė, nukreipta 30° į vakarus arba rytus, taip pat veikia efektyviai.
  • Stogo nuolydžio kampas. Geriausias stogo nuolydis efektyviausiam saulės elektrinės veikimui yra nuo 30 iki 35°.
  • Krentantis šėšėlis. Saulės elektrinės įrengtos medžių ar kamino pavėsyje generuos mažiau elektros energijos.

Tobulos sąlygos saulės elektrinei – 30-35° stogo nuolydžio kampas, nukreiptas į pietus, be krentančių šėšėlių. Tačiau išsaugoti saulės elektrinės efektyvumą galima modulius sumontavus kitu kampu ir kryptimi. Kiekvienas objektas turi būti įvertintas individualiai prieš montuojant saulės elektrinę.

Saulės elektrinės beveik nereikalauja priežiūros. Nuo pasvirusios saulės elektrinės lietus pats pašalins susikaupusias dulkes bei kitus nešvarumus. Gamintojai paprastai rekomenduoja 1-2 kartus į metus lengvai nuvalyti saulės elektrinę, kad nešvarumai, lapai ir kitos šiukšlės netrukdytų saulės spinduliams. Į ką reikėtų atkreipti demėsį:

  • Sausuoju metų laiku arba ilgą laiką be lietaus saulės elektrinę rekomenduojama nuvalyti.
  • Žiemą gali tekti nuvalyti saulės elektrinę po gausaus sniego. Valydami sniegą nenaudokite karšto vandens.
  • Valydami saulės elektrinę vadovaukitės gamintojo nurodytomis rekomendacijomis dėl priemonių naudojimo.

APVA parama

Visą reikalingą informaciją apie APVA paramą galite rasti šiame puslapyje.